Priehrada Liptovská Mara
V lete významné rekreačné stredisko. Každoročne sa tu rekreujú tisícky rekreantov. Sú tu možnosti kúpania, surfovania, jachtingu, škola windsurfingu, člnkovanie, vodné bicyklovanie, minigolf, rybárčenie, plavba výhliadkovou loďou. Na severnom brehu pri diaľnici sa nachádza známy salaš Dechtáre, ktorý ponúka typické liptovské špeciality. Stredisko je dobre situované východisko turistických trás do Chočských vrchov, Západných a Nízkych Tatier. Nenechajte si ujsť plavbu výhliadkovou loďou - plavba trvá 1 hod., kapacita lode 50 osôb (minimálny počet osôb pre plavbu - 30), prístav je v obci Liptovský Trnovec, Kostol Liptovská Mara, Salaš Dechtáre.
AquaPark Tatralandia
Prvý celoročný Aquapark Tatralandia na Slovensku je situovaný v blízkosti Liptovského Mikuláša, na severnom brehu priehrady Liptovská Mara len na skok od turistického a lyžiarskeho centra Liptova - Jasná Nízke Tatry. Tatralandia je najväčším vodným rajom na Slovensku, v Čechách aj Poľsku. Aquapark vďaka zdroju termálnej vody víta svojich návštevníkov počas celého roka. Pre návštevníkov sú pripravené termálne bazény a bazény s čírou ohrievanou vodou, tobogány a šmýkačky, pre najmenších je to veľké detské ihrisko, nový obrí detský bazén s hradom Amazonia, detský kútik priamo v budove, pre aktívnejších možnosť využiť ponuku 18 tobogánových dráh a šmýkačiek ako aj veľkej športovej plochy. Pre tých, ktorý túžia v prvom rade po oddychu a regenerácii ponúkame relax v termálnych bazénoch s množstvom vodných masáží, či klasickú masáž a pre milovníkov súťaží a organizovanej zábavy bežia v Tatralandii animačné programy a koncerty.
Bešeňová - termálne kúpalisko
Obec Bešeňová leží 12km východne od Ružomberka na pravom brehu Váhu. Je tu 6 bazénov s celoročnou prevádzkou. Geotermálne pramene dosahuju teplotu až 61°C. V bazénoch je voda s 36-40°C, vyvierajúca z hĺbky 1987 m, ktorá má blahodárne účinky na pohybové a dýchacie ústrojenstvo, urologické problémy a má priaznivé kozmetické účinky. Vďaka lítiu má pozitívne účinky aj na psychiku. Stredisko poskytuje okrem kúpania aj relaxačné masáže, plážový volejbal, tobogan, príjemné posedenie v reštaurácii.
Termálne kúpalisko Liptovský Ján
Obec Liptovský Ján leží v pohorí Nízke Tatry zo severnej strany v Jánskej doline. Na travertínových návršiach sa nachádza žriedelná oblast' termálnych a minerálnych prameňov. Patria k studeným až veľmi nízko termálnym, veľmi slabo až silno uhličitým, dusíkatým slabo mineralizovaným sírovodíkovým vodám.
Kúpele Lúčky
Nachádzajú sa na rozhraní Oravy a Liptova pod Chočskými vrchmi. Dnes su známym kúpeľným centrom Slovenska. Liečia sa tu hlavne gynekologické ochorenia. Rozhodujúcim činiteľom pri komplexnej kúpeľnej liečbe je termálna minerálna voda kúpeľného prameňa Valentína o teplote 32 stupňov Celzia. Dobré výsledky sa dosahuju najmä kombináciou pokojného a príjemného prostredia a liečivých účinkov minerálneho prameňa.
Jaskyne na Liptove
Krása podzemného sveta jaskýň už tradične priťahuje každý rok tisíce domácich i zahraničných návštevníkov. Liptov je na krásy podzemných jaskýň mimoriadne bohatý. Na území Liptova sú tri sprístupnené jaskyne. Na severnej strane Nízkych Tatier, v Demänovskej doline sa nachádza Demänovský kras, v ktorom dominuje Demänovský jaskynný systém dlhý asi 25 km. Srístupnené sú dve: Demänovská jaskyňa Slobody - najnavštevovanejšia jaskyňa na Slovensku. Z celkovej dľžky 8400 m je sprístupnených 1800 m. Demänovská ľadová Jaskyňa - Jaskyňa je dlhá 1750 m, verejnosti je sprístupnených 650 m. Vo Važeckom krase na západnom okraji obce Važec sa nachádza Važecká Jaskyňa - Dlhá je 530 m.
Kultúrne pamiatky
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline leží v ústi Račkovej doliny. Ide o stavby zo zátopovej oblasti vodného diela Liptovská Mara a z niektorých obcí horného a dolného Liptova. V múzeu Liptovskej dediny sa organizujú aj príležitostné kultúrne podujatia.
V pohorí Veľká Fatra nad Revúckou dolinou sa nachádza najzachovalejšia rezervácia ľudovej architektúry na Slovensku obec Vlkolínec. Čisto drevená obec bola od 1977 pamiatková rezervácia ľudovej architektúry a v decembri 1993 zapísaná do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Je to živý skanzen slovenského horského bývania na pôvodnom mieste.
Približne 14 km od Liptovského Mikuláša v dedinke Svätý Kríž stojí Drevený artikulárny evanjelický kostol, ktorý patrí k najväčším dreveným stavbám v Strednej Európy. Kostol
bol pôvodne postavený v Paludzi. V súvislosti s výstavbou vodného diela bol rozobratý a zreštaurovaný a v pôvodnej podobe znovu postavený v katastri obce Svätý Kríž.
Havránok - Archeologická lokalita sa nachádza na vŕšku Úložisko pri vodnej nádrži. Našlo sa tu sídlisko z mladšej doby železnej (300-100 pred n.l.). V súčasnosti prebieha rekonštrukcia časti keltskej osady Kotínov s obetišťom z 1. storočia pred n.l. V 11. až 15. storočí tu stál slovanský drevený hrádok. Stavby boli čiastočne rekonštruované a tvoria archeologické múzeum v prírode. Ďalej sa tu nachádzajú rekonštrukcie keltských stavieb, rekonštruovaná latenská hradba a brána,stredoveká obranná priekopa, most, dlaždené nádvorie a suterén drevenej, obytnej veže, rekonštruuje sa stredoveký kostol.
Obec Dúbrava
Obec Dúbrava leží západne od mesta Liptovský Mikuláš, na hornom toku potoka Dúbravka v nadmorskej výške 635 m. Chotár tejto veľkej liptovskej obce s bohatou baníckou minulosťou sa rozkladá pod vrchom Chabenec na severných svahoch Nízkych Tatier. Krásna príroda v jej okolí ponúka široké možnosti aktívneho či pasívneho oddychu - turistické vychádzky, cykloturistiku, kúpanie, ale na svoje si prídu tiež rybári a hubári. V obci je možné využiť služby 3 obchodov, pošty, spoločenských zariadení, tenisového ihriska.